Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

Třída Mechaniků elektrotechniků z 2. B se zúčastnila exkurze ve firmě Elektrik Hranice. Oborem podnikání firmy je kompletování rozvaděčů pro průmysl na míru. Pracovníci firmy do rozvaděčů instalují vše od jistících prvků až po pokročilé programovatelné součásti, sloužící zejména pro vzdálenou správu připojených zařízení. Firma si tyto součásti sama programuje.

Exkurze začala představením firmy jednatelem společnosti. Ten popsal fungování firmy a zmínil možnost konání části odborného výcviku v této firmě. Stejně tak nabídl letní brigádu pro studenty. Následně se nás ujali oba vedoucí pro výrobu a programování, kteří nám detailně popsali jejich aktuálně rozpracované zakázky a vysvětlili nám princip pokročilých zařízení a ochran, které instalují. K vidění byl například i rozvaděč pro vodní elektrárnu, kde nás zaujali vodiče s průřezem 150 mm2 dimenzovány pro proud 350 A. Tento rozvaděč je určen pro jištění a vzdálenou správu vodní elektrárny (měření a regulace vyrobené energie, měření průtoku ve vodním toku atd.) Zaujala nás také pečlivost zaměstnanců při práci s vodiči; v jejich zapojeném rozvaděči se dalo dobře orientovat i při velkém počtu vodičů, a tak celé rozvaděče na nás působily velmi upraveně. Exkurze byla zakončena návštěvou prodejny firmy, kde prodávají elektroinstalační materiál.


Celkově hodnotím exkurzi jako velmi zdařilou, byla pro mě přínosem nejen po technické stránce. Zajímavá je i možnost konat odborný výcvik na pracovišti firmy.

 

Jan Otáhal 2B