Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

V závěru roku 2022 žáci devátých tříd ZŠ Osecká v Lipníku nad Bečvou a ZŠ JAK Přerov Předmostí navštívili naši školu, aby se zúčastnili projektového Dne moderních technologií na SŠE Lipník. Akce se konala v rámci projektu IKAPOK2 CKP 18 Virtuální realita.

Žáci rozdělení do dvou skupin v průběhu dopoledne procházeli odbornými učebnami. V hlavním areálu školy na Tyršové navštívili učebny programování a robotiky. V nich si prohlédli a prověřili funkce stavebnic robotických technologií a zároveň si zkusili i některé robotické stavebnice naprogramovat. K dispozici jim byly roboti ze stavebnic Fischertechnik a Bioloid. Dále zde byly ukázky naprogramovaných jednočipových mikrokontrolerů obsluhujících různé periferie a stavebnice pro výuku logických obvodů Domino. Žáci zapojovali jednoduché obvody, ověřovali elektrický signál osciloskopem a sestavovali sekvenci pro světelný efekt řízený Arduinem. Žákům základních škol pomáhali žáci prvního a třetího ročníku SŠE a pan učitel Ing. Hronek.

V učebně ICT probíhala výuka tvorby webových stránek za využití CSS. Žáci se mohli naučit, jak na webovou stránku nahrát obrázek, upravit jeho velikost, nastavit filtry a tvorbu jednoduché animace. Výuku vedl žák maturitního ročníku Jakub Šťastný a aktivity koordinoval pan učitel Mgr. Franek.

Polovina programu probíhala v učebnách odborného výcviku Na Horecku. V učebně pro výuku slaboproudu pod dohledem pana učitele Frankoviče a žáků třetího ročníku si žáci vyzkoušeli práci pájení s trafopájkou a mikropájkou. Tak si vyzkoušeli pocínování a pájení vodičů. Dále si vyzkoušeli zapojení vypínačů a žárovky pomocí vodičů na malých zapojovacích panelech s bezpečným napětím. V učebně pro výuku silnoproudu pod dohledem pana učitele Roba a žáků elektrikářů si žáci z obou základních škol vyzkoušeli tvarování vodičů dle předlohy za pomocí ručního nářadí a také zapojení domovního zvonku na moderních elektropanelech Diametral.

Den moderních technologií se i tomto druhém ročníku vydařil. Organizátory těší, že někteří účastníci si řadu aktivit nejenom vyzkoušeli, ale chtějí se jim dále věnovat ve svém středoškolském studiu, a chystají se proto odevzdat přihlášku na naši školu.