Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

Finále soutěže Co víš o energetice?

Žáci prvního ročníku oboru Mechanik elektrotechnik Vít Elisek, Jakub Hlaváč a Max Novák se spolu s učitelem odborných předmětů zúčastnili celostátního kola soutěže CO VÍŠ O ENERGETICE? v Brně na Vysokém učení technickém.

 

Žáci se do finále soutěže dostali z prvního korespondenčního kola z celkem 163 družstev. K soutěži je přivedla beseda Energie a budoucnost lidstva, kterou partner školy – Skupina ČEZ – pořádal již v březnu u nás ve škole.

 

Celostátní kolo se neslo v duchu „konkurzu“ na operátora velínu jaderné elektrárny. Soutěž se skládala ze čtyř úkolů, které žáci museli splnit s co nejlepším výsledkem. Jako první soutěžní úkol byl kladivový zdvih v sedě – operátor musí být přeci fyzicky zdatný 😊. Druhý úkol spočíval v ověřování vědomostí. Ve třetím úkolu si soutěžící vyzkoušeli roli dispečera dodávky elektrické energie – měli za úkol sestavit energetický mix z různých typů elektráren a pak je uřídit během jednoho dne a reagovat na spotřebu v síti. Tento úkol si můžete i vy sami vyzkoušet na www.enermix.cz.

 

Posledním úkolem bylo prověření odolnosti na stres – operátor jaderné elektrárny přeci musí mít absolutně pevnou ruku. Úkol spočíval v provlečení očka přes kovového „hada“, a to bez dotyku.

 

Žáci si soutěž moc užili, a přestože se neumístili na prvních příčkách, těšilo je, že byli rovnocennými soupeři ostatních týmu z vyšších ročníků.