Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

Přednáška na téma Sound of Vision

V prostorách domova mládeže proběhla přednáška Ing. Marcela Herrery, PhD., učitele SŠE Lipník nad Bečvou, na téma mezinárodního projektu vývoje přístroje pro nevidomé, na kterém se přednášející osobně podílel. Projekt probíhal na univerzitě v Reykjaviku. Přednášky se zúčastnili ubytovaní žáci domova mládeže.  Žáci ocenili téma svým zájmem, dotazy a závěrečným potleskem. Děkujeme přednášejícímu za uskutečnění přednášky. 

 

A nyní reakce Petra Smýkala, žáka Informační technologie, na proběhlou přednášku:

Zrození nápadu

Sound of Vision není pouze výrobkem. Je to výsledek dlouhodobé práce a touhy pomoci nevidomým. Jedná se o inovativní technologií, která nese název „Sound of Vision“.

 

Co to vlastně je?

Je to velice propracovaný zvukový asistent, který mění způsob, jakým nevidomí vnímají svět kolem sebe.

 

Jak to funguje?

Sound of Vision pracuje na principu převodu vizuálních snímků na zvuky pomocí kamer umístěných na brýlích nebo jiném zařízení. Technologie zachytává okolní prostředí, což mi přijde úžasné a průlomové v medicíně, avšak to bohužel zatím není plně vyvinuto, což doufám že bude co nejdříve, protože mi tenhle nápad přijde opravdu úžasný a geniální. Uživatelé mohou rozpoznávat předměty, lidi nebo dokonce barvy prostřednictvím zvukových zařízení, které technologie Sound of Vision generuje.

 

Změna života nevidomých lidí

Sound of Vision má mnoho využití v každodenním životě nevidomých lidí. Od základních dovedností, jako je např. čtení textu, rozpoznávání obličejů a orientace ve veřejných prostorách. Tato technologie v mých očích mění způsob, jakým se nevidomí lidé orientují.

 

Moje pocity z přednášky

Přednáška pojednávala o pomoci orientaci nevidomým ve světě pomocí pokročilé technologií zvuku a snímání objektů v reálném čase. V životě bych si nedokázal představit, že je člověk něčeho takového schopný a jsem z toho naprosto nadšený, jak z pohledu IT, tak i z pohledu medicíny. Přednáška měla velice zajímavou prezentaci s ukázkami v praxi. Prezentace pro mě byla velice dobře obsáhlá a srozumitelná. S přednáškou pana Ing. Marcella Herrery, PhD., jsem byl naprosto spokojen a doufám, že budu mít možnost zažít více takových přednášek.