Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

8. ročník soutěže Objev v sobě s rekordní účastí

Soutěže Objev v sobě Elektrikáře a Objev v sobě IT technika jsou na Střední škole elektrotechnické již tradiční a dne 29. listopadu se konal již 8. ročník. Zúčastnilo se jich rekordních 41 žáků osmých a devátých tříd z 13 škol z regionu Lipnicka, Přerovska, Hranicka, ale i z Vrbna pod Pradědem.

 

Soutěž Objev v sobě IT technika se konala ve škole na ulici Tyršova a byla nově rozdělena do dvou kategorií. V té s názvem Kódování webu bylo úkolem vytvořit jednoduchou webovou stránku na téma „Můj oblíbený předmět ve škole“. Před samotnou soutěží proběhl hodinový kurz základu tvorby webu, následně soutěžící samostatně kódovali webovou stránku. Žáci měli za úkol vytvářet struktury pomocí HTML a styl stránek pomocí CSS.

 

V druhé kategorii pojmenované Programování a robotika byli soutěžící rovněž nejdříve poučeni, tentokrát o základech programování modulu Arduino v jazyce Wiring. Po úvodním školení přišel čas na kreativní část na zadání: „Vytvořte originální sekvenci rozsvěcení a zhasínání LED připojených k modulu“. Úkolu se žáci zhostili s plným nasazením a výsledkem byly nápadité sekvence. Kritériem hodnocení byla čitelnost kódu a jeho komplexnost. Nejvyšší váhu měl však nápad. Vítěz tedy musel prokázat jak smysl pro estetiku, tak programátorské dovednosti.

 

Soutěž Objev v sobě elektrikáře se konala v budově dílen Na Horecku. Žáci ve skupinách rotovali a vystřídali se ve čtyřech disciplínách. V té první podle předlohy tvarovali holé voliče. V druhé zapojovali podle přiloženého schématu vypínače a světla na montážním panelu, přičemž vodiče si nejdříve museli odizolovat a zkrátit na potřebnou délku. V třetí disciplíně osazovali a pomocí mikropájky pájeli modul blikače. Čtvrtou disciplínou bylo zapojení domovního zvonku na montážním panelu pomocí vodičů a s vhodným nářadím. Všechny disciplíny byly hodnoceny podle času zpracování úlohy a podle kvality provedení a funkčnosti.

 

Úkoly byly vypracovány a porota zasedla k počítání bodů a určení vítězů. Nastala chvíle napětí a ředitel školy vyhlásil vítěze jednotlivých soutěží. V soutěži Objev v sobě IT technika v kategorii Kódování webu se na 3. místě umístil Prokop Macháček ze ZŠ Pavlovice, 2. místo obsadil Jan Zapletal ze ZŠ Přerov, Za Mlýnem a vítězství si vybojoval Richard Poledňák ze ZŠ Hranice, Šromotovo.

 

V kategorii Programování a robotika soutěže Objev v sobě IT technika 3. místo získal Štěpán Šram ze ZŠ Osek nad Bečvou, na 2. místě se umístil Tomáš Přibyl ze ZŠ Hranice, Šromotovo a 1. místo obsadil Petr Konečný ze ZŠ Lipník nad Bečvou, Hranická.

 

V soutěži Objev v sobě elektrikáře pomyslnou bronzovou medaili získal Jakub Post ze ZŠ Hranice, Šromotovo, stříbrnou si zasloužil Vít Blaťák ze ZŠ Lipník nad Bečvou, Hranická a elektrikářské zlato si vybojoval Dominik Hlavatý ze ZŠ Přerov, Za Mlýnem. Protože této soutěže se účastnili dva žáci z každé školy, byla vyhlášena i soutěž škol s těmito výsledky: na 3. místě ZŠ Osek nad Bečvou, na 2. místě ZŠ Dřevohostice a vítězem se stala ZŠ Hranice, Šromotovo.  

 

Všichni soutěžící obdrželi diplomy a zasloužili si dárky, které poskytly spolupracující firmy Českomoravský štěrk, BBC Bircher, Chropyňská strojírna, MSEM, Mubea, SSI Schäfer a Union Grid.

 

Přejeme všem soutěžícím, mladým informatikům, programátorům, elektrotechnikům a elektrikářům, aby je práce s technikou i nadále bavila a po pokračovali ve studiu technických oborů, nejlépe na Střední škole elektrotechnické v Lipníku nad Bečvou.