Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

Lyžařský výcvikový kurz na Kaprunu

V letošním školním roce byla pro lyžařský výcvikový kurz zvolena destinace, kde je sníh vždy a kde panuje maximální jistota, že se lyžovat bude a kde se žáci naučí lyžovat a ti zkušenější zdokonalí v této královské sportovní disciplíně. Tím místem je Kaprun, ležící těsně pod ledovcem, v blízkosti známého střediska Zel am See. Ubytování bylo zamluveno v městečku Niedersill, vzdáleném 10 km od lanovky na hlavní lyžařské svahy.

 

Začátek všeho byl odjezd od školy v neděli ráno 21. ledna. Cesta s přestávkami trvala do 16 hodin, kdy jsme přijeli na místo, a během pár minut jsme se ubytovali. Pokoje byli většinou po dvou, ale našli se i po třech, čtyřech a jeden i pro pět. Největší zájem byl o „čtyřlůžáky“, všichni si dovedeme představit, proč asi 😊.

 

Po ubytování se a vybalení byla večeře. Po jídle majitel a vedoucí kurzu sdělili zásadní informace o chování na hotelu, o časech jídla, o přísném zákazu kouření, výši pokuty, pokud by museli přijet hasiči. Každý pokoj je vybavený čidlem kouře a je velmi citlivý a zároveň napojený na centrální pult ochrany obyvatel u hasičů. Vedoucí kurzu apeloval na chování k sobě a k majetku jak na pokojích, tak v autobuse a všude, kde se účastníci kurzu budou pohybovat. Důraz byl kladen na chování jak na lanovce, tak zejména na svazích. Teď zpětně můžeme konstatovat, že naše apely dopadly na úrodnou půdu a nic se nikomu nestalo a nebylo ani nic poškozeno.

 

Samotné lyžování a výcvik se konaly na okolních kopcích. Svahy byly všechny upravené, byl jich velký výběr, podle kvalit, zkušeností a možností každého lyžaře. Lanovky většinou vyhřívané, zakryté, příjemný odpočinek. Každý den jsme v 9 hodin vyjížděli na svah a byli na něm do 16 hodin. Oběd, přestávky jsme si dávali podle únavy a daných povětrnostních podmínek. A protože jsme se pohybovali celé dny ve výškách od 1300 do 3000 metrů nad mořem, vše bylo umocněno sníženým přístupem kyslíku 😊. Čtyři učitelé si rozdělili žáky do družstev, jedno bylo snowbordové. Každým dnem se ale složení družstev měnilo, jelikož naučené nové pohybové dovednosti a větší jistota na lyžích umožnovala měnit obsazenost družstev. Celkem bylo v plánu být na lyžích čtyři dny. To se bohužel nepovedlo. Poslední den se tak výrazně oteplilo a přes noc a ráno velmi pršelo, že výprava odjela domů dříve. Lyžování jsme si užili dosyta, byla spokojenost jak s jídlem, tak s ubytováním, a hlavně i se samotným pobytem na sněhu a přidaná hodnota dřívějšího odjezdu byl návrat již ve večerních hodinách 25. února.

 

Ještě rád zmíním, že deset žáků, kteří se otužují, si vykopalo díru v jezeře nedaleko hotelu a chodilo se po návratu z lyží pod dohledem dalšího „otužilce“, tedy mým 😊, vykoupat. Další silný zážitek, protože díra v ledu uprostřed jezera, kdy led byl silný 30 cm, vzduch okolo 2 stupňů Celsia a voda 1 stupeň, to vše dávalo tělu pěkný nával adrenalinu. Všichni se na tento zážitek před večeří těšili.

 

Návrat do školy byl klidný bez delších prodlení na dálnicích. V autobuse jsme si zazpívali, vzájemně i poděkovali.

 

Chtěl bych závěrem poděkovat mým kolegům Mgr. Štěpánce Pořízkové, Ing. Petru Hronkovi a Mgr. Čestmíru Nakládalovi za skvělou spolupráci, za parádní atmosféru. A žákům, účastníkům LVK 2024, za velmi dobrou spolupráci, za slušnost, kterou prokazovali jak na svahu, tak v hotelu, za slušné chování vůči sobě i všem okolo a za to, že dbali všeho, co se po nich žádalo.

 

Majitel hotelu byl s naším pobytem u něj tak příjemně překvapen, že napsal i pochvalný dopis řediteli školy.

 

 

Mgr. Jaroslav Hýzl

Vedoucí LVK 2024