Filmové lodě z haly SŠE zazářily v oscarové Čarodějce
Stavitel lodí Radim Zapletal a jeho tým z firmy Kolumbus 92 vystavěli v hale Střední školy elektrotechnické již řadu lodí, které si zahrály ve filmech promítaných na celém světě.
Březnové udělování Oscarů – ocenění americké Akademie filmového umění a věd – letos s napětím všichni z Kolumba 92 sledovali a čekali na vyhlášení!
Na dvou nominovaných amerických filmech – muzikálu Čarodějka a hororu Nosferatu – totiž spolupracovali. Dvě zlaté sošky nakonec získala Čarodějka (měla celkem deset nominací), a to za výpravu (Nathan Crowley a Lee Sandales) a kostýmy (Paul Tazewell). Radim Zapletal a jeho tým dodali pro výpravu filmu dvě výrobně velmi náročné „fantasy“ lodě!
V Nosferatu spolupracovali na Barrandově na scéně ztroskotané lodi a ve snímku si také zahráli jejich dva čluny. S perspektivním režisérem a scénáristou Robertem Eggersem (filmy Čarodějnice a Maják) a kanadským produkčním designerem Craigem Lathropem (letošní oscarová nominace za výpravu v Nosferatu, spolu s B. Brentnerovou) to nebyla jejich první spolupráce.
„Pro téměř stejný produkční tým jsme stavěli v covidovém roce 2020 dvě velké lodě do filmu Seveřan. „Spolupráce byla skvělá… Craig Lathrop létal z Irska do naší dílny na Střední školu elektrotechnickou do Lipníka, museli jsme kvůli lockdownu velmi improvizovat, a přesto všechny lodě včas dokončit. Ve filmu si zahrály moc pěkně, všichni byli nadšeni. I proto si nás potom vyžádali na Barrandov do Nosferatu“ uvádí Radim Zapletal.
U Čarodějky to bylo podle slov jednatelky firmy Marty Jandové snad ještě větší dobrodružství. „Natáčelo se v Anglii – scény na vodě se vytvářely v komplikovaném terénu, kde byla místy sotva půlmetrová hloubka. Lodě vezly herce a různorodý náklad, a přitom musely i při malém ponoru zůstat naprosto stabilní. Byl to oříšek. K člunům jsme dostali jen výtvarný návrh, bez jakékoliv technické dokumentace a na výrobu bylo extrémně málo času. Čluny jsou ve filmu opravdu jedinečné a od produkce jsme za ně sklidili velkou pochvalu. Samotný film jsme samozřejmě viděli v kině. Je to celkově obdivuhodná filmařská práce, vizuály a kulisy jsou naprosto skvělé,“ říká Marta Jandová. Prozradila také, že hlavní představitelce, americké zpěvačce Arianě Grande lodě natolik učarovaly, že jednu z nich jí produkce po skončení natáčení věnovala na jezero k jejímu domu v USA.
Jsme rádi, že v areálu naší školy pan Zapletal a jeho kolegové z Kolumba 92 vyrábějí lodě pro světové filmové produkce.
Zaměstnanci a žáci školy gratulují k získání oscarové zlaté sošky za výpravu k filmu Čarodějka na letošním vyhlášení americké Akademie filmového umění a věd!