Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

Druhé číslo letošního Technického týdeníku začíná zajímavým rozhovorem s vedoucím týmu pro nábor technických specialistů Jakubem Klimešem. Rozhovor má titulek Roboty nahradí většinu manuálních pozic a potvrzuje obecně přijímanou tezi, že budoucnost na pracovním trhu patří elektrotechnice a výpočetní technice. Určitě stojí za to citovat krátkou ukázku:

 

„Hned na začátku položím důležitou otázku. Je v průmyslu stále nedostatek kvalifikovaných technických pracovníků, nebo se už konečně začíná blýskat na lepší časy?

Každý rok děláme mezi zaměstnavateli průzkum, ve kterém se jich ptáme, jaké pozice nejhůře a nejobtížněji obsazují, a je to už hodně let stejná písnička. Z technických pozic jsou na prvním místě řemesla, což je stálice jak v ČR, tak i v zahraničí. Zejména jde o elektrikáře, svářeče a mechaniky, těch je nedostatek všude. Dále chybí kvalifikovaná technicky vzdělaná síla, různí kontroloři kvality, seřizovači a podobně. Problém je s obsaditelnosti pozic IT specialistů, technicko-hospodářských pozic i pozic přímo ve výrobě. A sháňka po technicky vzdělané a kvalifikované pracovní síle ještě poroste, protože koronavirová krize urychluje digitalizaci a robotizaci ve firmách.

 

Jsou technické obory ohodnocené natolik dobře, aby mohla mzda být jedním z motivačních prvků?

Určitě ano. Zejména u těch specializovaných technických pozic funguje zaměstnávání tak, že si firmy zaměstnance přetahují nabízením vyšší mzdy a lepších benefitů. Navíc v této oblasti každý rok rostou mzdy o 5-7 %. Samozřejmě uvidíme, co udělá krize tento rok, ale zatím nedošlo k žádnému razantnímu poklesu mezd.“ Je patrné, že žáci Střední školy elektrotechnické, ať už oborů maturitních – Informační technologie, Elektrotechnika a Mechanik elektrotechnik nebo oboru učebního – Elektrikář se nemusí obávat o dobré pracovní uplatnění.