Cookie Consent by Free Privacy Policy website
SŠE Lipník nad Bečvou

Střední škola elektrotechnická
Lipník nad Bečvou, Tyršova 781

škola s tradicí - škola s budoucností

Operační systémy

Operační systém je software, který je spuštěn po zapnutí počítače a běží, dokud se počítač nevypne. Jeho základní úlohou je vytvořit pro uživatele rozhraní, pomocí kterého by mohl počítač ovládat, umožnit instalaci a běh dalších aplikací, ukládání souborů na disk, komunikaci po síti a zabezpečení počítače proti neoprávněnému přístupu.

 

Předmět operační systémy se vyučuje ve třetím a čtvrtém ročníku v oboru Informační technologie. U klasických počítačů a notebooků se dnes nejčastěji setkáváme s operačním systémem Windows a méně často pak se systémy MacOS nebo Linux. U serverů neboli výkonných počítačů, které poskytují služby uživatelům podnikových počítačových sítí a Internetu, je situace zcela odlišná: zde dominuje Linux. Linux se také vyskytuje v minipočítačích, které jsou součástí např. zabezpečovací techniky nebo domácí automatizace, kterou je možné řídit na dálku pomocí Internetu.

 

Ve třetím ročníku žáci získají povědomí o tom, jakým způsobem fungují operační systémy, naučí se instalovat a nastavovat systémy Windows a Linux pro použití v osobních počítačích, především instalovat software a zabezpečit systém a data před zničením a neoprávněným přístupem. Kromě práce s grafickým rozhraním se seznámí také s prací v příkazovém řádku, který se velmi často používá u serverových verzí. Žáci se také seznámí s virtualizací, tedy provozováním více operačních systémů současně na jednom počítači.

 

Ve čtvrtém ročníku se pak žáci naučí konfigurovat služby serverových operačních systémů Windows a Linux. Absolvent pak umí např. spravovat cestovní uživatelské profily a přístup k síťovým diskům na Windows serveru, konfigurovat a instalovat linuxové webové (Apache), souborové (FTP), databázové (MySQL) a jmenné (DNS) servery.

 

Instalace a konfigurace desktopových i serverových operačních systémů je u oboru Informační technologie součástí praktické maturitní zkoušky. Absolvent v průběhu studia získá znalosti a dovednosti, které uplatní jako správce počítačové sítě např. u poskytovatele Internetu.

 

Hodinová týdenní dotace v jednotlivých oborech:

 

  1. ročník 2. ročník 3.ročník 4. ročník Celkem
Informační technologie - 1 2 2 5
Elektrotechnika - - - - -
Mechanik elektrotechnik - - - - -
Elektrikář - Silnoproud, slaboproud a energetika - - - x -
Elektrikář - Silnoproud, slaboproud a fotovoltaika - - - x -